Psycho Pass

aim

Nadszedł czas na pierwszą recenzję.

Na dywaniku ląduje Psycho Pass!

Co by było, gdyby komputer był w stanie odczytywać ludzkie emocje i zdolności psycho-fizyczne?
Gdyby był w stanie określic nasze przeznaczenie?
Gdyby maszyna wykrywała zbrodnię zanim ta zostanie popełniona?
Brzmi znajomo ? Czyżby to był opis raportu mniejszości?
Nie! To własnie jest Psycho pass.

Środowisko

Świat przyszłości, społeczenstwo inwigilowane przez sieś skanerow odczytujących nasz stan umysłu, emocje, predyspozycje i zamiary.
Komputer czytający naszą aurę.
Deus ex machina.

Bohaterowie

Anime utrzymane w klimacie cyberpunk’a, opowiada historię swieżo upieczonej pani inspektor Tsunemori Akane, która własnie dołączyła do Biura Bezpieczenstwa. Biuro Bezpieczenstwa to nic innego jak policja, która zajmuje się wykrywaniem i eliminowaniem kryminalistów i morderców. Nasza bohaterka do dyspozycji ma oddzial łowcow, a to nikt inny jak sami kryminalisci, którzy nie chcieli poddać się resocjalizacji i zgłosili się do zadania scigania sobie podobnych. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się Shinya Kōgami, młody zdeterminowany łowca, który niczym pies zawzięcie tropi i eliminuje bandytów.

Muzyka

Tło muzyczne przyzwoite i bez zarzutow. Co do opening’u – bardzo ciekawy, a motyw wpada w ucho.

Kreska

Wyraźna, dopracowana, momentami może trochę śmieszna, ale determinuje to fakt przekomicznych avatarow.

Podsumowanie

Ogolnie anime zapowiada się znakomicie i ma naprawdę spory potencjał. Polecam miłosnikom cyberpunka i klimatow s-f. Bardzo dobra pozycja i nie odbiega poziomem od większosci tytułów swietnego jesiennego sezonu anime 2012.
~Sagi

1 komentarz

  1. (['_trackEvent','outbound-commentauthor','http://www.facebook.com']);" rel='external nofollow' class='url'>Marcin Ogórkiewicz pisze:

    Włączyłem, popatrzyłem, pomyślałem sobie chwilkę i tak jakoś zleciało, że wszystkie dostępne odcinki już oglądnąłem i czekam na następne :D Na pierwszy rzut oka można sobie pomyśleć, że to klon GiTS'a i że cyberpunk'owe anime nie ma już nic więcej do zaoferowania poza klonowaniem fabuły z klasyków. Nic bardziej mylnego! Oczywiście mamy tu do czynienia cybernetycznymi przestępcami, bo które szanujące się cyberpunk'owe pozwoliłoby sobie na tak poważny ubytek?

    Sama idea tego tytułowego systemu Psycho-pass jest dość interesująca. System ten rozbudowany jest w całym mieście w którym toczy się akcja i skanuje przechodniów celem "zbadania nastroju". Jeżeli ów badanie wykaże, że wskaźnik psycho-pass jest powyżej ustalonej normy to taka osoba, pomimo tego, że przestępstwa jeszcze się nie dopuściła, zostaje spacyfikowana lub wyeliminowana (to zależy od tego jak wysoka jest ta wartość). Trochę nasuwa się skojarzenie z książką jak i filmem "Raport Mniejszości" gdzie maszyna przewidująca przyszłość sprawnie eliminowała niedoszłych przestępców.

    Anime to również urzeka barwnością bohaterów w nim występujących. Pomijając fakt, że w gruncie rzeczy zdecydowana większość to recydywiści pracujący dla policji. Mogłoby się wydawać, że główną bohaterką jest świeżo upieczona pani inspektor, której charakter można opisać jako nijaki i bezbarwny. Czasami wydaje mi się, że ona jest tam od tego żeby miał kto trzymać jako taką kontrolę nad tymi dzikimi psami. Pośród tej wesołej gromadki przestępców znajdują się też ludzie, o których można powiedzieć, że padli ofiarą systemu, bo już jako dzieci zostali zaklasyfikowani jako ekstremalnie niebezpieczni nie popełniając przy tym żadnego przewinienia, a praca w policji jest ich jedyną możliwością kontaktu ze światem zwykłych obywateli.

    Słowem zakończenia napiszę, że ten tytuł jest dobrą odskocznią od ecchi i shonen, które to ostatnimi czasu zmonopolizowały rynek, że tak się wyrażę :P

Dodaj komentarz