Muzyka filmowa

film

Czy ktokolwiek z nas zadał sobie pytanie jaką rolę w filmie gra muzyka? – tak, „gra” to najlepsze określenie, to ona stymuluje nasze procesy psychiczne, mając tym samym wpływ na nasze emocje i przeżycia podczas seansu, także dzięki niej łatwiej oraz trwalej zapamiętujemy sceny lub całe filmy.

Pytanie brzmi – czy wiecie jak ona powstaje?

Kompozytor, jako jedna z nielicznych osób ma wgląd do nieukończonego materiału filmowego. Oglądając niemy film wyobraża sobie muzykę idealnie oddającą miejsce bądź emocje, które przeżywają bohaterowie.
Można by pomyśleć, że przygotowanie ścieżki dźwiękowej do wielkich Hollywoodzkich produkcji filmowych wymaga ogromnego studia, wielu muzyków oraz czasu. Nic bardziej mylnego! Najlepszym przykładem jest sławny, nie tylko w środowisku muzycznym, Hans Zimmer, najbardziej ceniony w dzisiejszych czasach kompozytor muzyki filmowej. Kto z nas nie zna soundtracku z Gladiatora, Piratów z Karaibów? A to dopiero początek! Hans Zimmer pisał muzykę do takich filmów jak Król Lew, Helikopter w ogniu, Mission Impossible, Pearl Harbor, Hannibal, Ostatni Samuraj, The Ring, Batman, Madagaskar, Kung fu Panda, Sherlock Holmes, Incepcja, Mroczny Rycerz. Przez blisko 26 lat napisał muzykę do ponad 120 filmów, to wielki dorobek, zważając na fakt, iż większość jego dotychczasowych dzieł jest znana szerokiej publice. A teraz mała ciekawostka:

Większość dzieł Zimmera powstała w jego domowym studio:

 

 

 

Niejakim zaskoczeniem będzie, gdy powiem, że w procesie twórczym 90% utworów Hansa Zimmera udział brał sam kompozytor. Prawie wszystkie swoje kompozycje Zimmer tworzy w swoim domowym studio, całość muzyki filmowej tworzona jest w zaawansowanych programach do cyfrowej obróbki dźwięku i składa się w 95% z sampli (nagrań pojedynczych dźwięków bądź krótkich fragmentów muzycznych), tylko nieliczne partie solowe nagrywane są w profesjonalnym studiu nagraniowym.

 

~Hug

2 komentarzy

  1. (['_trackEvent','outbound-commentauthor','http://www.facebook.com']);" rel='external nofollow' class='url'>Kamil Górecki pisze:

    Gorąco polecam artykuł, serio ciekawy, a dla wielu osób może być zaskakujący.

  2. (['_trackEvent','outbound-commentauthor','http://www.facebook.com']);" rel='external nofollow' class='url'>Piotr Widera pisze:

    A ja akurat mam zajawkę na X-Ray Dog'a

Dodaj komentarz